Janvāris

Iepazīstamies ar elektriķa profesiju.

Ceturtdien pie mums skolā viesojās Brigitas tētis  Valdis  Peļņa. Viņš bija sagatavojis ilustratīvu stāstu par to, kur un kā tiek ražota elektrība. Iepazinām, kuras ir Latvijas lielākās hidroelektrostacijas.

IMG 20180118 094340 kopija

Uzzinājām, kā elektriskā strāva pa vadiem nonāk līdz patērētājam, ko nozīmē dažādie cipari uz elektrības stabiem. Interesanti, ka ne tikai lietus un zibens var nodarīt bojājumus elektrības stabiem, bet arī putni. Tādēļ uz jaunākajiem elektrības stabiem liek ierīces, kas tos pasargā no putniem. Elektrība ir ne vien ļoti derīga, bet arī bīstama. Brigitas tētis mūs mācīja nekādā gadījumā netuvoties vietai, kur vadi nokrituši zemē.

IMG 20180118 094110

Visinteresantākie bija eksperimenti, ko redzējām demonstrējumos. Vispirms-kā jāsaslēdz vadi, lai iedegtos spuldzīte. Kam domāta līdzstrāva, kam maiņstrāva? Pēc tam vērojām, kā ar grafīta stienīšu palīdzību var iegūt gaismu. Pie tam grafīts bija tik tievs kā mats un spēja sakarsēt skrūves. Aplūkojām, kā izskatās dažāda lieluma vadi un kabeļi. Pārrunājam, kādas   elektroierīces ir mūsu mājsaimniecībās.

IMG 20180118 102541

Aizraujoša ir elektriķa profesija. Ja nu kāds no mums izvēlēsies to apgūt, dosimies mācīties uz Cēsīm vai  Rīgu. Mums vēl jāpaveic interesants uzdevums. Uzzinājām, ka netālu no mūsu skolas arī ir spēkstacija-Brenguļu HES. Nezinām tikai, cik veca tā ir! Tas mums tagad visiem kopā jānoskaidro!

S.Kaufmane.